Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Tiszabőn kialakítottunk egy működő modellt.
„2019-ben nevezte ki Orbán Viktor társadalmi felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztosnak azzal a feladattal, hogy a máltaiak Jelenlét programjának módszertanát terjesszék ki a háromszáz legszegényebb településre. Hogyan lehet személyességen alapuló segítséget nyújtani egész falvaknak?
A szemléletmódot, amellyel közelítünk, Jelenlétnek neveztük el. A hajléktalanság esetében arról beszéltünk, hogy minden eset más, itt is minden település más, a megérkezés, a mi integrálódásunk időtávja minden esetben más lehet. Az első hónapok, akár a faluba érkezésünktől számított első év is az ismerkedéssel telik: kik a legtekintélyesebb tagjai a közösségnek, kik az erős emberek, milyen hagyományai vannak a településnek, vannak-e közös céljaik, értékeik, milyen rejtett lehetőségek vannak a faluban? Szociális diagnózist készítünk, ez alapozza meg a munkánkat. Nyilván vannak olyan feladatok is, amelyekkel egyetlen napot sem várhatunk, ilyen a legkisebb gyermekek biztonságáról gondoskodni, vagy akár a tetőkommandónak nevezett egységünk helyszínre hívása is: ha beázik a ház, megjavítjuk, hogy ne romoljon tovább. De a feladataink többségét a helyi adottságok határozzák meg. Magyarország legszegényebb településén például csupán a házak negyedében van villanyóra, de minden lakásban ég a lámpa. Nyilvánvaló a szabálytalanság, ráadásul végtelenül veszélyes is. De a beavatkozásunk akkor lehet eredményes, ha körültekintően és céltudatosan lépünk.
Tiszabőn kialakítottunk egy működő modellt, ennek mintájára azt szeretnénk elérni, hogy a településeken legyenek előre fzetős mérőórák, amelyekkel nem lehet adósságot felhalmozni, így a kikapcsolások is elkerülhetők. A házakban legyen legalább egy biztonságos, áramütés elleni védelemmel ellátott konnektor. Legalább a legkisebb szoba, ahol a kisgyermek tartózkodik, legyen tisztán fűthető, tehát ne egy visszafelé füstölő kályha adja a meleget, melyben rongyot, cipőtalpat vagy akár PET-palackot is égetnek, hanem egy elektromos fűtőpanel, amit a legkisebb gyermekeket nevelő családok tőlünk kölcsönözhetnek. A Tiszabőn létesített szociálisnaperőmű-program tapasztalatai egyértelművé teszik, hogy erre kell haladnunk a többi településen is.”
Nyitókép: Máltai Szeretetszolgálat